Kokosová vrstva v matracoch – aká je jej úloha a kedy si ju vybrať?

Kokosová vrstva v matraci nie je žiadnou novinkou. Určite ste sa s ňou už stretli a ak nie, minimálne ste o nej počuli. Kokosová doska sa používa ako medzivrstva v matracoch a patrí medzi tie najkvalitnejšie materiály. Ale čo robí takáto exotika v matracoch? Ako sa z kokosu stane kokosová doska? A kedy si vybrať práve matrac s kokosovou vrstvou?

Kokosové vlákno

Zo stromu do matraca

Niet sa čomu čudovať, že kokosová vrstva je v matracoch veľmi populárna. Ide o prírodný materiál, získaný z hnedej šupky kokosového orecha. Tieto vlákna sú hlavnou surovinou,  ktoré sú stlačené a následne spájané prírodným latexom do podoby dosky.

Určite ste sa stretli s názormi, že sa po čase kokosová doska v matracoch zlomila, alebo dokonca drobila na malé kúsky. Všetko záleží od spracovania a spôsobu napustenia latexom. Samozrejme čím kvalitnejšie napustenie vlákien, tým je samotná doska odolnejšia a pri pravidelnom namáhaní vydrží aj niekoľko rokov.

Výhody kokosovej vrstvy

Kokosová vrstva sa do matraca nedáva len na parádu. Aj pri výrobe tých najkvalitnejší matracov výrobcovia siahnu na tento prírodný materiál, ktorý je vďaka svojmu zloženiu a vlastnostiam veľmi žiadaný a určite prospešnejší aj pre naše zdravie.

Tvrdosť matraca

Hlavnou úlohou vrstvy kokosových vlákien je spevnenie a zvýšenie tvrdosti. Zvyšuje sa tiež nosnosť, odolnosť a opora pre celé telo, napriek tomu sú však vlákna dostatočne pružné, pohodlné a majú výborné ortopedické vlastnosti. Ak teda máte problémy s bolesťou chrbta, matrace s kokosovou doskou sú jednou z možností, ako zlepšiť váš spánok.

Vzdušnosť a antibakteriálne vlastnosti

Do matracov sa pravidelne dostáva vlhkosť najmä z potu a okolitého prostredia. Vzdušnosť je preto kľúčovou vlastnosťou matracov, ktorá zabezpečuje, aby sa v ňom nemnožili baktérie, plesne a roztoče. Práve prírodný pôvod dodáva kokosovej doske skvelé antibakteriálne a antialergické vlastnosti. Kokosová doska dokonale odvádza vlhkosť a  zabraňuje tak množeniu akýchkoľvek mikroorganizmov a zachytávaniu prachu.

Zvyšujú sa tak hygienické vlastnosti matraca, čo ocenia najmä alergici.

Termoregulácia

Vďaka skvelej priedušnosti je matrac s kokosovou doskou prirodzene chladný a udržuje ideálnu teplotu na spanie. Túto vlastnosť si uvedomujeme najmä ak je v miestnosti, kde spíme, vyššia teplota, teda v lete alebo pri kúrení v zimnom období. Kokosové vlákna umožňujú prestup tepla, zatiaľ čo štandardné penové matrace zostávajú horúce po celý rok a zohrievajú aj vás.

Prírodný materiál

Zloženie a technológia použitá na výrobu kokosovej dosky je ekologická a najmä netoxická. Pre naše zdravie je tak nezávadná, chráni pred dýchacími problémami a vhodná aj pre alergikov. Patrí tak medzi najkvalitnejšie materiály, ktoré môžete vo svojom matraci nájsť.

Kedy si vybrať kokosovú vrstvu

V prípade, že si radi užívate spánok na mäkkom matraci, kokosová vrstva v matraci určite nie je voľbou pre vás. Väčšinou je určená pre mužov, keďže majú zvyčajne väčšiu hmotnosť ako nežnejšie pohlavie a potrebujú tvrdší, a odolnejší matrac. No nie je to pravidlom a všetko záleží na vašich preferenciách. Preto v ponuke matracov nájdete aj obojstranné matrace, ktoré ponúkajú možnosť meniť tvrdosť jednoducho jeho otočením, kde práve tvrdšia strana obsahuje tenkú kokosovú dosku.

Ak patríte medzi ľudí s ortopedickými problémami a bolesťou chrbta, tvrdší matrac môže byť tiež pre vás riešením. Kokosová doska vám poskytne potrebnú oporu a pomôže udržať chrbticu v správnej polohe.

Okrem toho sa matrace s kokosovým vláknom používajú aj do detských postieľok. Vyhrávajú vďaka ich prírodnému zloženiu a opore. Tá je dôležitá najmä v období, kedy deti rastú a ich oporná sústava prechádza intenzívnym vývinom.

 

Ak teda hľadáte matrace s dostatočnou oporou, bez straty komfortu, v našej ponuke nájdete tie najkvalitnejšie kokosové matrace pre váš zdravý spánok.

Pre tých najmenších si môžete vybrať matrace v našej detskej kolekcii Bambino.

Vyberte si svoj nový matrac na ZdriemniSi.sk

Predchádzajúci článok
Životnosť matraca – kedy prichádza matrac o svoje vlastnosti?
Nasledujúci článok
Tvrdosť matraca a jej správny výber