Vybrať správny matrac pre deti predstavuje dôležitý krok zariaďovania detskej izby, ktorý však býva často zanedbávaný. Deti strávia v posteli oveľa viac času ako dospelí ľudia produktívneho veku a správny matrac je tak kľúčom k ich zdraviu. Správnym matracom môžete už v rannom veku predísť rôznych chorobám, zlému držaniu tela a zabezpečiť dieťaťu pohodlný spánok, počas ktorého oddychuje nie len jeho telo ale aj vyvíjajúca sa myseľ.
Pri výbere by ste nemali zabudnúť na správny materiál, technológiu lepenia vrstiev, veľkosť či tvrdosť. Výber je samozrejme, rovnako ako pri iných produktoch, nekonečný. Preto prichádzame so stručným zhrnutím najdôležitejších bodov ako teda vybrať ten správny matrac pre deti
Rozmery matraca
Matrace pre tých najmenších sa vyrábajú prevažne v rozmeroch 120×60 cm prípadne 140x70cm. Je však možné, že máte doma postieľku v iných rozmeroch. Premerajte ju a podľa toho vyberte správny rozmer. Ak máte netypickú postieľku či postele pre väčšie deti, určite využite možnosť výroby matraca na mieru. Kúpou väčšieho či menšieho matraca zbytočne ohrozujete zdravie svojho dieťaťa.
Hrúbka matraca
Ďalší dôležitý parameter. Ideálny matrac pre deti by nemal byť príliš nízky a vo všeobecnosti sa odporúča hrúbka 8-10 cm. Môžete siahnuť aj po hrubšom matraci, ak však chcete pri bábätkách kontrolovať spánok s monitorom dychu, určite by hrúbka matraca nemala presiahnuť 10 cm. Vyšší matrac môže ovplyvniť citlivosť snímača, ktorý je umiestnení pod matracom a monitor dychu stratí účinok.
Tvrdosť matraca
Určite chcete svojim deťom dopriať pri spánku čo najväčšie pohodlie a komfort. Preto väčšina rodičov myslí na mäkké matrace, pri ktorých má predstavu, že jeho dieťa bude ako na obláčiku. Opak je pravdou. Deti sú vo vývine a potrebujú pri spánku oporu pre celé telo. Určite siahnite po tvrdom prípadne stredne tvrdom matraci.
Najháklivejšie sú bábätká, ktoré často počas noci menia polohu a spia na brušku. Mäkký matrac im môže brániť v pohybe a pôsobiť tak nepohodlne, či dokonca až nebezpečne.
Materiál matraca
Neodmysliteľným a najzložitejším faktorom výberu matraca je jeho materiál. V súčasnosti matrace vyrábajú z veľkého množstva rôznych materiálov a ich kombinácií, ktoré majú rôzne vlastnosti. Základným kritériom je však ich vzdušnosť, odvádzanie vlhkosti, antialergické a antibakteriálne vlastnosti.
Siahnuť môžete po studenej pene a prírodných materiáloch ako napríklad kokos, ktoré sú vzdušné, dokážu odvádzať vlhkosť a dieťa sa neprehrieva. Okrem toho majú dlhú životnosť a poskytujú potrebnú oporu pre telo. Najčastejším výberom sú preto sendvičové matrace.
Medzi nevhodné matrace patria tie z pamäťovej peny. Vďaka ich vlastnostiam sa dokážu prispôsobiť telu až príliš, čo nie je vhodné pre tvarovanie a vývin chrbtice. Využitie preto nachádzajú skôr u detí so špeciálnymi potrebami či ochoreniami.
Matrac pre deti podľa ich veku
Všetky vlastnosti matraca sú dôležité no ich výber závisí aj od veku a tým pádom aj rôznych potrieb dieťaťa.
Matrace do detskej postieľky
Bábätká prespia naozaj veľkú časť dňa a preto potrebujú pevný matrac, ktorý im umožní ľahko dýchať a pritom ponúkne dostatočnú oporu.
Veľkosť – pri tých najmenších je veľkosť matraca naozaj dôležitá. Dbajte na to, aby matrac nebol veľký (zničíte tým jeho vlastnosti), ale ani malý. Musí pevne zapadnúť do postieľky, a medzi matracom a postieľkou by ste nemali vsunúť ani dva prsty.
Hrúbka – ako sme spomínali, pri bábätkách je vhodná hrúbka do 10 cm. Vyššie matrace môžu spôsobiť nefunkčnosť monitora dýchania.
Tvrdosť – pre správnu oporu telíčka sú najvhodnejšie tvrdšie matrace, nie však úplne tvrdé. Tie môžu viesť okrem nekomfortného spánku aj k preležaninám.
Materiál – najvhodnejším materiálom je studená alebo HR pena v kombinácii s kokosovým vláknom. Oba materiály sú vzdušné, dokážu odvádzať vlhkosť a telo bábätka sa pri spánku neprehrieva.
Matrace do prvej vlastnej postele
Príde čas, kedy dieťa potrebuje svoju vlastnú posteľ a samozrejme vhodný matrac. Vlastnosti matraca by sa nemali zásadne líšiť od tých, ktoré mal matrac pre bábätko. Pozornosť by sa však mala zamerať na rozmery postele.
Veľkosť – matrac vyberajte tak, aby pasoval do postele, ktorú ste pre svoje dieťa vybrali. Je rozdiel, či má klasickú detskú posteľ alebo ste siahli po rastúcej posteli, prípadne má už posteľ s rozmermi pre dospelých. V tom prípade je na výber oveľa väčšie množstvo matracov, ktoré pre malé deti naozaj nie sú vhodné. Opäť platí pravidlo, aby matrac presne pasoval do rámu postele.
Hrúbka – hrúbka matraca už môže byť vyššia a presiahnuť 10 cm. V tomto prípade závisí aj na výške rámu postele.
Tvrdosť – menšie deti sú stále vo vývoji a opora pri spánku je nutnosťou. Chrbtica je v tomto veku veľmi náchylná a mäkký matrac by zbytočne spôsobil neželané zdravotné problémy. Naviac sa do neho deti pri spánku zabárajú, strácajú akýkoľvek komfort a vstávajú unavené.
Materiál – opäť siahnite po studenej pene prípadne v kombinácii s kokosovou doskou či iným vytvrdzujúcim materiálom. Pozor by ste si mali dávať aj v prípade, že dieťa spáva na posteli pre dospelých. Nie všetky matrace pre dospelých sú totiž vhodné aj pre deti. Najmä tie s anatomickými zónami. Deti stále rastú a zóny by im mohli skôr uškodiť, keďže sú prispôsobené na telo dospelého človeka.
Matrace pre dospievajúce dieťa
Ani sa nenazdáte a vaše dieťa vyrastie z detských postieľok. Zrazu doma máte dospievajúceho človeka, ktorý potrebuje matrac prispôsobený jeho stavbe tela a výške. V tomto smere je však výber trocha jednoduchší, keďže veľkosti matracov sú rovnaké ako u dospelého človeka a dobrou voľbou je vlastne akýkoľvek kvalitný matrac. Samozrejme so zreteľom na potreby, vlastnosti dieťaťa a preferencie pri spánku.
Tvrdosť – Stále platí, že opora pre chrbát je požiadavka číslo jedna. Takže výber orientujte na stredne tvrdé matrace.
Nosnosť – váha potomka hrá veľkú úlohu. Ak má matrac zbytočne vyššiu nosnosť ako je váha dieťaťa, môže pri spánku pôsobiť tvrdo a nepohodlne. Naopak, ak má nižšiu nosnosť, spôsobuje zabáranie, prepadnutie v bedrovej časti a neumožňuje dosiahnuť správnu polohu tela pri spánku.
Materiál – ak ste s penovými matracmi spokojní a vášmu dieťaťu sa doteraz na nich spalo dobre, určite to nemeňte. Vyskúšať môžete však i taštičkové matrace, ktoré majú jadro zo samostatne zabalenej pružiny v tzv. taštičke. Majú dobré ortopedické vlastnosti a pýšia sa vysokou vzdušnosťou a hygienickosťou. V tomto veku už možno kúpiť tiež matrac z pamäťovej peny. Pravidlom však je, pokiaľ dieťa ešte rastie, vrstva pamäťovej peny by nemala byť vyššia ako 2 cm.
K matracom možno dokúpiť veľa užitočných doplnkov, ktoré zvyšujú komfort a predlžujú životnosť matracov. Jedným z nich je chránič matraca. Ide o medzivrstvu medzi matracom a vrchným prestieradlom, teda posteľnou plachtou. Samozrejme je antibakteriálny, hypoalergénny a tiež odolný voči vlhkosti, takže matrace chráni pred poškodením a pritom neobmedzuje ich vlastnosti. Má praktické uchytenie na bokoch elastickými popruhmi, takže sa pri spánku nekrčí ani nekĺže. Ľahko sa dá dať z postele dole a oprať v práčke.
Veríme, že naše rady vám pomôžu a dozvedeli ste sa všetko, čo potrebujete k výberu správneho matraca pre vaše ratolesti. V našej ponuke nájdete detské matrace z kvalitných materiálov a veľký výber matracov aj pre dospievajúce deti s možnosťou výberu vlastných rozmerov.